Den svatého Patrika

ZŠ Husova se po jarních prázdninách zazelenala.

ZŠ Husova se po jarních prázdninách zazelenala. Malí i velcí angličtináři, třetáci až deváťáci, se oháknuli do zelených barev (pokud ne, tak je můžete dle irské tradice štípnout) a po skupinkách se vypravili do školní herny. Atmosféru nám zpříjemňovala irská hudba, výzdoba v barvách irské vlajky (bílá – zelená – oranžová), všudypřítomné trojlístky (shamrock), duha (rainbow) a irští skřítci Leprekóni (Leprechauns).

Žáci dle svých znalostí trénovali anglickou slovní zásobu formou her (dobble, pexeso, domino, kvarteto), párovali slovíčka s obrázky, luštili hádanky, křížovky, osmisměrky i slovní spirálu. Mladší vybarvovali Leprekóny, trojlístky i irskou vlajku dle anglických pokynů. Starší zvládli anglické kvízy o dni Svatého Patrika i o Irsku, odpovídat na otázky i se zdokonalit v anglických idiomech na téma štěstí.

Snad si budou pamatovat, že se den sv.Patrika slaví 17.3. – výročí jeho úmrtí. A kdo že to vlastně byl? Irský kněz žijící v 5.století, který byl unesen v mládí piráty a později šířil křesťanství. Jeho podstatu vysvětloval na trojlístku – Otec, Syn, duch Svatý. Dle legendy vyhnal z Irska i všechny hady.

A proč Leprekóni? Jsou to irští skřítci v zeleném oblečku se zrzavými vlasy. V lese je poznáte podle bouchání – jsou to totiž ševci a opravují boty. Jsou to panáčci velmi chamtiví a nepřátelští. Shromažďují zlato a mince, které skrývají v černém hrnci na konci duhy. Pokud Leprekóna chytnete, slíbí vám splnění třech přání za to, že ho pustíte na svobodu.

Za odměnu na děti čekal fotokoutek s různými irskými doplňky. Velký úspěch měl i Leprekónský koutek. Ti nejmladší si na závěr našli i zelené kamínky s shamrocky.

Dana Tomečková