eTwinningový projekt žáků 6. ročníku a 1.D

Na naší škole probáhá evropský projekt Erasmus +. Nyní se v jeho rámci zúčastnili mobility v Litvě někteří žáci ze 6. ročníku. Součástí tohoto projektu je i souběžně otevřený a stejně pojmenovaný eTwinningový projekt - Rozhýbejme děti s angličtinou + participujme při plnění cílů udržitelného rozvoje.

Děti se v obou projektech seznámily mimo jiné se 17 cíli udržitelného rozvoje planety, který byly stanoveny OSN jako důležité cíle pro zlepšení životních podmínek lidí v současnosti tak, aby to nebylo na úkor budoucích generací. Snažili jsme se jim zprostředkovat a pochopit myšlenky o tom, že rozvoj není udržitelný, pokud všechny zdroje spotřebujeme teď a pro další generace nic nezbyde. Udržitelný rozvoj znamená spopupracovat, více myslet na druhé a vážit si životního prostředí.

Těmito 17 cíli jsou: konec chudoby, konec hladu, zdraví a kvalitní život, kvalitní vzdělání, rovnost mužů a žen, pitná voda, kanalizace a hygiena, dostupné a čisté energie, důstojná práce a ekonomický růst, průmysl, inovace a infrastruktura, méně nerovností, udržitelná města a obce, odpovědná výroba a spotřeba, klimatická opatření, život ve vodě, život na souši, mír, spravedlnost a silné instituce, partnerství ke splnění cílů.

V 1.D se děti zapojily do eTwinningového projektu a považovali jsme za rozumné se zaměřit zejména na jedno z těchto obsáhlých témat. Jelikož je pro děti důležité jejich zdraví a kvalitní život, zvolili jsme ho. V rámci projektu si děti nejprve vytvořiy s paní učitelkou tabulku, ve které jsou zapsány jejich odhady množství pytlíčků cukru ve stanovených nápojích. Pytlíčky byly zvoleny pro lepší představu množství. Aby neopisovali od kamarádů, zapsal si každý svůj odhad na svou tabulku a následně jej již žáčci nesměli měnit. Pak proběhla ve venkovní učebně na zahradě školy samotná prezentace obsahu cukru v nápojích. Na etiketách jsme si přečetli, kolik cukru nápoje obsahují a příslušné množství pak děti k jednotlivým lahvím přidaly. Vysvětlili jsme si, že je to cukr, který by obsahoval vždy jeden litr.

Děti byly překvapené, jak mnoho cukru je v jejich oblíbeném Kubíkovi,v  nápoji Capri -Sun. O Coca Cole to věděly, kupodivu ho nebylo tolik v energetickém nápoji, tam jsme si ale dovysvětlili, že obsahuje i mnoho jiných nezdravých látek. Na celé čáře samozřejmě vyhrála čistá voda, kterou všichni prý budou od nynějška pít!