Salzburg

Exkurze Nj - 4. 4. 2023

SALZBURG

Dne 4. 4. jsme vyrazili se zájemci o německý jazyk a kulturu německy mluvících zemí  na jednodenní výlet do Rakouska. Cílem cesty bylo historické město Salzburg. V ranních hodinách jsme vyjížděli od školy, během cesty dospávali brzké vstávání a kolem 11 hodiny už dorazili do Salzburgu. Na začátku jsme si prohlédli zámek Mirabell i s rozkvetlým parkem, kde pilně pracovali zahradníci, kteří upravovali záhony s květinami. Poté jsme přešli přes most  Markartsteg se zamilovanými zámky, který vede nad řekou Salzach a spojuje zámek Mirabell se samotným centrem Salzburgu. Úzkými uličkami jsme došli až k rodnému domu slavného skladatele W. A. Mozarta, dnes muzeu, které přibližuje návštěvníkům dětství slavného skladatele, jeho první hudební nástroje, jeho přátele, a jeho vášeň pro operu. Ve třetím patře je možno zhlédnout Mozartovy dětské housle, portréty, dokumenty a nejstarší zápisy jeho hudby. Druhé patro je zasvěceno Mozartově zálibě v opeře a je zde například vystaveno cembalo, na němž tvořil Kouzelnou flétnu. Poté už následoval vytoužený rozchod a možnost nákupů a občerstvení. Dále jsme se přesunuli k pozemní lanovce, která nás vyvezla až k pevnosti Hohensalzburg, která je dominantou města Salzburg a nesmí chybět na žádné pohlednici. Prošli jsme si celou pevnost, která je jedním z nejstarších a největších komplexů daného typu na světě. Na cestě zpět jsme ještě obdivovali dóm sv. Ruperta na jednom z náměstí města Salzburg. Poté už následoval jen krátký rozchod na nákup posledních drobností a cesta zpět k domovu. Výlet se vydařil, počasí nám přálo a pevně věříme, že celá akce přispěje k dalšímu studiu německého jazyka.