Součástí projektu Erasmus+, který právě probíhá na naší škole ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570, byla i mobilita v partnerské Litvě. V jejím rámci navštívilo od 10.6. do 18.6. 11 žáků z 6.ročníku naši partnerskou školu v městě Kédainiai. Po cestě stihli účastníci nejprve navštívit polské hlavní město Varšavu, kde si prohlédli staré centrum a pak i vysoké mrakodrapy. Po příjezdu bydlely děti první tři dny v hostitelských rodinách, což jim umožnilo lépe poznat místní zvyky. Přes den se ale spolu s litevskými kamarády účastnili všichni projektových aktivit v partnerské škole a čas zbyl i na prohlídku města a jeho okolí.
Jelikož je tématem projektu Rozhýbejme děti s angličtinou + participujme při plnění cílů udržitelného rozvoje, šlo zejména o aktivity, které navazovaly na první projektovou práci z naší táborské školy (jazyková příprava, seznámení s tématem projektu) a rozvíjely dále jejich povědomí o 17. cílech udržitelného rozvoje. Komunikace probíhala v angličtině a zaměřili jsme se nejvíce na GOOD HEALTH AND WELL- BEING, CLEAN WATER AND SANITATION, CLIMATE ACTION, LIFE BELOW WATER, LIFE ON LAND, AFORDABLE AND CLEAN ENERGY.
Ve škole jsme si například vyrobili tašku ze starého trička, recyklací starých novin jsme dokázali udělat ruční papír, z plastových víček od plastových láhví jsme vytvořili logo projektu, z přírodnin jsme vytvářeli loga jednotlivých cílů udržitelného rozvoje. Seznámili jsme se s místím systémem vratných plastových láhví a sami jsme si je v automatu u obchodu vyzkoušeli vrátit. Ze zbytků látek si každý na památku vyrobil skřítka, který dle litevských pohádek bydlí v každé domácnosti. Návštěva místní čistírny odpadních vod donutila žáky k zamyšlení se nad lepším a úspornějším využívání vzácné vody. Zajímavá byla návštěva Hory křížů. Od středy pak trávily české i litevské děti svůj čas u moře, jehož prostředí bylo pro téma projektu jako dělané. V Klaipedě jsme navštívili Muzeum moře s delfináriem, kde se děti dozvěděly mnoho o negativním vlivu člověka na mořské prostředí a snaze tento vliv změnit. Přímo na mořské pláži jsme se seznámili v rámci workshopu s informacemi o jantarech a následně jsme je s hledačem jantarů i objevovali v písku moře. Na pláži probíhalo i měření množství vody spotřebované v průměru při sprchování a porovnání tohoto množství s objemem vody využité při koupání ve vaně. Také jsme zde měřili a porovnávali množství cukru v dětmi často užívaných a oblíbených nápojích. Věříme, že si budou častěji dávat čistou vodu, neboť obsah cukru v nich je dosti vyděsil. V pronajatých chatkách jsme si i sami něco uvařili, několik šikulů nás dokonce překvapilo luxusními palačinkami ke snídani.
Všichni se hodně se hýbali, soutěžili, ale hlavně si užívali čerstvého vzduchu a svého přátelství se stejně starými dětmi.
Zda se během projektu zlepšily jejich znalosti o projektovém tématu zjistíme porovnáním výsledků ze vstupního a koncového dotazníku, který psali online, neboť součástí šetrnějšího přístupu k přírodě je i využití digitalizace práce, méně tisku a kopírování. Poněvadž i cestování je zdrojem znečistění vzduchu, jeli jsme na radu Evropské komise autobusem, což je dle odborníků na tuto vzdálenost ekologičtější, tzv. green.
Po celou dobu mobility museli žáci zaznamenávat a následně třídit do skupin jednak pozitivní/ neutrální a jednak negativní vliv člověka na životní prostředí, ke každému záznamu musely děti dopsat jejich vlastní vysvětlení. Následně své poznatky odevzdají ve škole a odprezentují je spolu s poznatky a zážitky z celé mobility i dalším žákům a pracovníkům naší školy.
Jelikož byla v rámci aktivit i volného času používána angličtina, došlo k využití a rozvoji její znalosti a také k uvědomění si její důležitosti v dnešním světě.
Podpora Evropské komise při tvorbě této publikace nepředstavuje souhlas s obsahem, který odráží pouze názory autorů, a Komise nemůže být zodpovědná za jakékoliv využití informací obsažených v této publikaci.
Mgr. Jana Bičišťová
Koordinátorka projektu Erasmus+