Základní a Mateřská Škola Tábor, Husova 1570 / www.zshusovata.cz

aktuality / úvod

Nový projekt Erasmus na naší škole

aktualizováno | 12.2. 20:03:04

Po úspěšném projektu Comenius z let 2013 – 2015 proběhl na naší škole i projekt Erasmus+. Ten byl oproti původnímu plánu prodloužen a trval od roku 2019  do roku 2022. Během těchto  projektů se podařilo vypracovat velké množství materiálů, které vznikly během společně uskutečněných aktivit  na všech partnerských školách a došlo při nich k rozvoji spolupráce mezi pedagogy i dětmi. Během vzájemných návštěv partnerských škol a zemí jsme poznali mnoho nového z jejich kultury a tradic, zdokonalili jsme se v angličtině, vzájemně jsme se obohatili o používané metody a příklady z praxe. Naši žáci měli díky této formě evropské spolupráce možnost navštívit Rumunsko, Turecko, Polsko, Litvu, Řecko,  Finsko, Bulharsko, Itálii, Španělsko a Portugalsko.

 

Jelikož jsme byli znovu úspěšnými žadateli, započal na naší škole projekt nový. Ten je zaměřen nejen na spolupráci mezi školami a na návštěvu  partnerské školy, ale i na zefektivnění výuky a kompenzaci psychické náročnosti během ní.  Při návštěvě partnerské školy by mělo několik našich žáků spolupracovat s kamarády na environmentálním projektu.  Navíc by měli učitelé absolvovat postupně několik kurzů, které jim zprostředkují nové trendy ve výuce. Ty budou následně ve škole představeny a v rámci možností i nadále zařazovány do výuky.

 

Jelikož jsme škola se zaměřením na jazyky, je jedním z kurzů kurz angličtiny Course in English Language Development for Teachers. Po jeho  absolvování se budou paní učitelky v budoucnu snažit zúčastnit i kurzu CLIL a dle jeho metodiky zařazovat Aj i v rámci svého  nejazykového předmětu.

Další kurz Stress Management and Recognition: Key Strategies for Teachers bude zaměřen na rozpoznávání a zvládání stresu, což má pomoci kompenzovat psychickou náročnost výuky. Absolvovat jej mají kromě učitelů i paní asistentky, které jsou též v úzkém kontaktu se žáky a budou tak moci společně ve výuce nových poznatků využívat.

 

Neméně důležitým bude i kurz lyžování v Alpách, kde se naši pracovníci seznámí s nejnovějšími trendy v metodice lyžování. Získané poznatky využijí ihned v tomto školním roce na 2 lyžařských kurzech s našimi žáky. Sport je důležitý pro kompenzaci psychické zátěže dětí a je navíc důležitý pro jejich zdravý vývoj.

 

Mezi neobdivovanější a zároveň nejefektivnější vzdělávací systémy na světě patří finské školství, měli jsme rovněž zájem o jeho  poznání a pochopení jejich přístupu k žákům a  k výuce v této zemi. S tím našim pedagogům pomůže kurz  The secret of Finnish Education: Phenomenon –Based Learning.

 

Výuka anglického jazyka patří k našim prioritám, nelze však nadále navyšovat počty jeho hodin. Proto se budeme snažit seznámit i s metodikou CLIL pro zařazování angličtiny v jiných předmětech. Tím se navýší čas, kdy jsou děti vystaveny angličtině, nezvyšuje se tím ale časová náročnost výuky a dochází k jejímu přirozenějšímu využití v rámci stávajícího rozvrhu.

 

Metodice výuky angličtiny se chceme věnovat i v posledním plánovaném kurzu. Jelikož využíváme zejména učebnice z vydavatelství Oxford a Cambridge,  chtěli bychom projít kurzem CELTA, který velmi podrobně učitele seznámí s  metodikou výuky angličtiny dle renomované Cambridge University.

 

 

Všemi těmito aktivitami bychom chtěli zlepšit klima na naší škole, neboť věříme, že vylepšením metodiky ve výuce a zároveň poznáním metod na rozpoznávání a zvládání stresu pomůžeme stres eliminovat, rovněž chceme zvýšit efektivitu hodin, což by mělo mít společně kladný dopad na zdravý vývoj žáků. Sportovní aktivity budou vhodně naše snahy doplňovat.

 

Učitelé by měli jít žákům příkladem, proto se snažíme i nadále vzdělávat. Věříme, že se díky těmto kurzům dozvíme mnoho nového, že sami přispějeme během jejich absolvování i našimi vlastními zkušenostmi a jejich výměnou s kolegy z mnoha dalších zemí dojde k oboustrannému šíření příkladů dobré praxe. Vše by mělo vést k ještě kvalitnější výuce a jejímu zlepšení a zefektivnění.  Sportovně laděné aktivity a spolupráce na environmentálně laděném projektu s dětmi, během kterého chceme navštívit partnerskou školu v Litvě, by měla umožnit žákům i pedagogům opět prožít společně výuku v evropském prostoru a v praxi si vyzkoušet naplnění některých z 17 cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů =The 17 Sustainable Development Goals of the United Nations.

Podpora Evropské komise při tvorbě této publikace nepředstavuje souhlas s obsahem, který odráží pouze názory autorů, a Komise nemůže být zodpovědná za jakékoliv využití informací obsažených v této publikaci.

Koordinátorka projektu

Mgr. Jana Bičišťová