Již od roku 2019 probíhá na naší škole ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570 projekt Erasmus +. Po prvním setkání u nás následovala mobilita na Sicílii, po dlouhé přestávce způsobené covidem pak přišla setkání v Turecku a ve Španělsku. Od 19. – 26.3. 2022 se uskutečnilo i setkání předposlední. To proběhlo v Bulharsku v bývalém carském hlavním městě – ve Velikém Tarnovu.
Tématem celého projektu je umění, tentokráte jsme se společně s bulharskými hostiteli a partnery z Itálie, Španělska a Turecka věnovali zejména umění hudebnímu. Děti vyjádřily své pocity z různých hudebních ukázek ve svých výtvarných dílech, také si na čtverečkovaném papíře při poslechu bulharské hudby vytvořily tradiční bulharské motivy, které se objevují v podobě výšivek na krojích. Seznámily se se symbolikou těchto vzorů. Její znalost se jim hodila při skupinové práci, v níž v národnostně promíchaných sestavách vytvářely z připravených papírových geometrických útvarů vzory vlastní. Všechny vytvořené výtvory byly následně žáky prezentovány v anglickém jazyce, což byl po celou dobu setkání komunikační prostředek. Pohybové nadání jsme prokázali při nácviku lidových tanců, které nám zkrášlily i poslední rozlučkový večer. Hezké byly workshopy s další uměleckou tématikou. Proběhly ve středověkých dílnách Tarnova, kde děti vyráběly keramiku, tkaly na stavech, kreslily na dřevěné vyřezávané výrobky, z těsta si vyválely a následně upekly místní variantu trdelníků, nebo kreslily na hedvábí.
Krásná byla exkurze po staré pevnosti Carevci, procházka po malebných uličkách města, v nichž jsou starobylé domky přilepeny na svazích nad řekou Jantrou, prohlídka parku Minibulgaria se zmenšeninami nejvýznamnějších bulharských staveb, návštěva skanzenu v Etar u Gabrova, procházka po Gabrovu, zastávka v klášteru Archanděla Gabriela, nebo prohlídka středověkých domů a škol v Tryavně. Zajímavá byla tamní škola s výukou řezbářství a ikonografie.
Emočním vrcholem setkání bylo dle dětí sledování noční světelné show, při které ze tmy vystupovaly různě osvětlené obrysy pevnosti Carevec a za doprovodu krásné orientálně laděné hudby nám tak byly zprostředkovány dějiny tohoto historického skvostu. Tu pak vystřídal velkolepý ohňostroj, který doprovázela známá skladba od skupiny Europe – The final countdown. Moc nás potěšilo, že přípravu celé podívané připravovali spolu s bulharskými i čeští odborníci.
Po celou dobu se děti seznamovaly s kulturou a tradicemi naší partnerské země, vzájemně se ovlivňovaly a vytvořily si tak nová přátelství. Zároveň se všem zúčastněným podařilo propagovat svou vlastní zemi, kraj, město a školu. Děti si v praxi mohly ověřit a utřídit mnohé znalosti ze školních lavic, např. v hlavním městě Sofii viděly vedle sebe synagogu, mešitu, pravoslavnou katedrálu sv. Alexandra Něvského, vládní budovy a zajímavé vykopávky. Uchváceny byly příkrými vrcholky hor, které se nad městem tyčily.
Na setkání byly jako vždy předány krásné propagační předměty z naší vlasti, kraje, města i školy. Některé z nich zajistila za naše město Ing. Olga Bastlová, které za ně děkujeme.
Posledním setkáním tohoto projektu, který je financován Evropskou unií, by měla být mobilita v madeirském Funchalu počátkem května tohoto roku.
Podpora Evropské komise při tvorbě této publikace nepředstavuje souhlas s obsahem, který odráží pouze názory autorů, a Komise nemůže být zodpovědná za jakékoliv využití informací obsažených v této publikaci.
koordinátorka projektu
Mgr. Jana Bičišťová
ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570