Základní a Mateřská Škola Tábor, Husova 1570 / www.zshusovata.cz

aktuality / úvod

Veš dětská - informace pro rodiče

aktualizováno | 9.9. 07:29:43
Jak postupovat, objevíte-li u dítěte veš dětskou

Zavšivení v předškolních a školních zařízeních není jen otázkou začátku školního roku, ale může k němu docházet i několikrát ročně. Ideálním obdobím pro vši jsou prázdniny a také zima, kdy přenos vší usnadňují doplňky oblečení jako jsou šály a čepice. Není tedy možné jednoznačně určit rizikové období….prostě vždy, když jsou děti v častém a blízkém kontaktu a může tak snadno dojít k rozšíření vší.

Informovanost rodičů na prvním místě
Zaměstnanci školek a škol dnes nesmí vši u dětí sami diagnostikovat, nicméně při pozorování nadměrného škrabání u některého z dětí je vhodné neprodleně informovat jeho rodiče a žádat je o co nejrychlejší ověření možného zavšivení. Pokud rodič výskyt vší potvrdí, je vhodné informovat i rodiče zbytku kolektivu a poprosit je o kontrolu. Děti s potvrzeným výskytem živých vší ve vlasech by rodiče měli nechat doma a zajistit jejich řádné odvšivení.

 

 

Nepřítel č.1: Veš dětská

Trápení, které si zažil snad každý – ať už v roli dítěte nebo rodiče, často bývá během na dlouhou trať a to buď z důvodu opakované nákazy nebo vinou nekvalitní léčby. Podle odhadů musí vši ročně odstraňovat až půl milionu Čechů. Pojďme se na vši podívat blíže a říct si nejčastější mýty a polopravdy, které o těchto parazitech kolují.

Mýty o vších

Vši jsou znakem nedostatečné hygieny

Nesprávné tvrzení! Napadení vešmi nemá nic společného s nedostatečnou hygienou. Časté mytí vlasů nechrání před vešmi, ale dosáhneme tím jen čistých vlasů. Vši se vyskytují zejména tam, kde se do kontaktu dostává velké množství lidí, např. děti ve škole nebo školce. Vši se rozšiřují prostřednictvím přímého kontaktu hlavy s hlavou, např. při hrách, kdy jednoduše vši přelezou. Létat ani skákat vši totiž neumí! Bohužel tento mýtus vede i v dnešní době k tomu, že se mnoho rodičů stydí a napadení vší tají. Neinformují tak své okolí a bohužel dají tak vším čas, aby se nekontrolovatelně rozšířily. Z tohoto důvodu mohou školní zařízení (školy a školky) s výskytem vší bojovat celé měsíce.

 

Vši se šíří prostřednictvím čepic, plyšáků, ložního prádla apod.

Ne, pouze ve vyjímečných případech. Jen na hlavě má veš ideální teplotní podmínky a stravu, aby mohla přežít. Bez pravidelné konzumace krve, přibližně každé 3 hodiny, přežije veš jen pár hodin (maximálně 1-2 dny). Vzhledem k této informaci jsou ostatní předměty jen výjimečně zavšivené a potřebná "odvšivovací" opatření jsou jen málokdy nutná. Ložní prádlo a pyžama se nemusí vyvářet, stačí je jen vyprat na teplotu 60 stupňů. Podobně i čepice a ručníky. Důležité je najít zdroj nákazy a informovat kompetentní osoby, případně provést ošetření.

 

Všichni členové rodiny se musí "pro jistotu" podrobit ošetření

Ne, není to pravda. Aby se odstranil možný zdroj opětovného nakažení, měli by se všichni členové rodiny pozorně zkontrolovat pomocí hřebenu proti vším a hnidám. Musíme si dát pozor zejména na vešmi oblíbené místa, jako například za ušima, na spáncích. Pouze pokud najdeme živé vši nebo hnidy musíme začít s ošetřením. A pozor: je potřeba informovat i jiné osoby, se kterými jste byli v kontaktu, např. z řad kamarádů nebo známých, aby se i oni mohli nechat zkontrolovat na případné napadení vešmi.

 

Vši přenášejí nemoci

Nesprávné tvrzení. Vši v našich zeměpisných šířkách nemoci nepřenášejí. Jsou sice nepříjemné, ale v principu neškodné. Je však možné, že alergická reakce na sliny vší povede ke svědění. Následkem mohou být bakteriální infekce, při kterých mohou vzniknou ekzémy.

 

Kočky a psi přenášejí vši

Nesprávné tvrzení! Veš dětská žije pouze v lidských vlasech a nepřenáší se ze zvířat na lidi. Vši na přežití potřebují výhradně lidskou krev. Existují sice jiné druhy vší, které jsou rozšířené mezi kočkami a psi, tento typ vší však nedokáže přežít na lidské krvi.

 

Vši se dají odstranit pouze pomocí účinných chemických přípravků

Ne, není to pravda. Studie prokázaly, že vší se můžeme účinně zbavit pomocí přípravků obsahujících dimeticon (NYDA®). NYDA® spoléhá na velmi chytrý fyzikální způsob účinku proti němuž si vši nedokáží vybudovat odolnost. Vši a jejich vývojová stadia (hnidy a larvy) se neotráví, ale udusí se.

 

Děti, které mají vši se mohou vrátit do kolektivu až po návštěvě lékaře

Ne, není to pravda. Děti se do zařízení mohou vrátit hned po prvním ošetření k tomu určeným přípravkem (např. NYDA®).

 

 

V příloze najdete jednoduchý návod pro rodiče, jak rychle a úspěšně problém vší a hnid vyřešit.